Rozwiązania

Steganografia

Pomimo obco brzmiącej nazwy steganografia jest po prostu techniką lub też metodą ukrywania informacji w formie wiadomości, zdjęcia, a nawet pliku w danym nośniku. W porównaniu do tradycyjnej kryptografii wyróżnia się tym, że liczy się tutaj przede wszystkim ukrycie owej wiadomości. Osoba trzecia nie ma świadomości, że toczy się jakakolwiek komunikacja lub szyfrowanie. Dzięki temu steganografię określa się jako najlepszą metodę, gdy trzeba ukryć również fakt wysłania ukrytej wiadomości.

Przykład sieciowy

Router bazujący na steganografii może stworzyć otwartą sieć Wi-Fi, która nie jest zabezpieczona żadnym hasłem. Jest to równoznaczne, z tym że dowolna osoba znajdująca się w jej zasięgu ma możliwość nawiązania z nią połączenia. Dzięki steganografii osoba połączona do routera jedyne co będzie z niej „dostawać”, to celowo uszkodzone ramki, czyli pakiety danych. Są to informacje ignorowane przez zwykłą kartą sieciową, co uniemożliwia ich odczytanie. Pod pojęciem zwykłej karty sieciowej kryje się każdy inny egzemplarz oprócz tych, które zostają dołączone do zestawu routera. Właściwe karty sieciowe, które podłącza się przy pomocy USB lub do płyty głównej poradzą sobie z celowym uszkodzeniem i będą prawidłowo odbierać dane.

Przykład dyskowy/sprzętowy

Urządzenia takie jak np. pendrive bazujące na steganografii sprawiają wrażenie zepsutego sprzętu. Oznacza to, że w przypadku podłączenia go do zwykłego komputera użytkownikowi nie wyświetli się żadne okno logowania, czy też podgląd zawartości. Zamiast tego wystąpi komunikat informujący o tym, że pamięć USB nie została poprawnie sformatowana i można spróbować zrobić to ponownie. Pomimo podjętego działania zakończy się to niepowodzeniem — użytkownik dostanie informację, iż pendrive jest poważnie uszkodzony i niezdolny do naprawy. Jedyny dostęp do znajdujących się na nim danych mają komputery, które zostały dodane wcześniej do grona zaufanych urządzeń.

Sieci typu mesh

Najprościej mówiąc system mesh stworzony został, aby połączyć wiele routerów w jedną sieć. Dzięki temu standardowy zasięg Internetu zostaje znacznie zwiększony.

Co najważniejsze użytkownik podczas poruszania się po obiekcie jest ciągle połączony z jednym urządzeniem dostępowym — nie musi za każdym razem zmieniać źródła sygnału na to korzystniejsze. Inna nazwa systemu mesh to sieć kratowa, która podkreśla jego współpracujący charakter.

W porównaniu do wzmacniaczy sygnału, czyli repeaterów lub extenderów systemy mesh są o wiele prostsze w konfiguracji, a także płynnym przełączaniu się między urządzeniami sieciowymi. Zwykle stosowane są w obiektach mieszkalnych o dużej powierzchni lub przestrzeniach biurowych — tam, gdzie liczy się głównie doskonała jakość ciągłego zasięgu Internetu.

Desktop as a Service — czyli DaaS

DaaS to inaczej usługa przetwarzania informacji, danych i oprogramowania w chmurze przez zewnętrznego dostawcę.

Tego typu wirtualny pulpit zyskał ogromną popularność zwłaszcza w przedsiębiorstwach, gdzie pracownicy zyskali możliwość korzystania z hostowanych programów, aplikacji, baz danych, czy także całych pulpitów. Desktop as a Service to dosyć łatwy i przyjemny w konfiguracji sposób pozwalający na sprawne aktualizacje oprogramowania lub tworzenie kopii zapasowych.

Dla firmy infrastruktura DaaS to nie tylko wysokie bezpieczeństwo, ale także ograniczenie kosztów związanych ze sprzętem. Ponadto dostęp do zdalnego pulpitu można uzyskać nie tylko z komputera stacjonarnego, ale także telefonu komórkowego lub Maca. Kopie zapasowe, aktualizacje i całościowy software przechowywany jest w jednym wygodnym miejscu.